The Birth Of Birthing

// September 1st, 2001 // Life

Had an eventful weekend – went to our first birthing class on Saturday (we are doing 2 Saturdays in a row from 9:30am to 3:30pm). It was fascinating. Saw a couple of birth videos and all the strange implements that they use up in the labour ward like the epidural tube, the forcerps, the vacuum and so on. Hopefully we won’t be requiring any of those as Jan is going to the birthing centre, but they do tend to send you upstairs if there are complications so you never know.

We were the only gay couple there (surprise surprise) but everyone was very nice and there was only one woman who looked at us strangely (and ignored me in the corridor!) After all, it is in Newtown! Next week we learn all about care of the newborn child. We were happy to get our list of things we needed to get before the baby arrives, now we can just tick things off!

Fans of our pets will be happy to note that Bootsy’s photo has finally been added to the right hand column. Have put up some snaps of our new house as well.

412 Responses to “The Birth Of Birthing”

  1. pożyczka says:

    Pożyczka i pożyczka w oświadczenie – w jaki sposób gryzie zdobyć? Bądź zaświadczenie o dochodach od czasu pracodawcy wydaje się być za każdym razem wymagane? Nie zawsze. Pożyczki i kredyty w oświadczenie istnieją proponowane poprzez duża liczba przedsiębiorstw. Przetestuj, na czym polegają i w jaki sposób gryzie uzyskać https://pozyczkiland.pl pożyczka .

  2. pożyczki says:

    Wierzytelność oraz pożyczka w oświadczenie – w jaki sposób gryzie zdobyć? Bądź dokument o przychodach od czasu szefowie wydaje się być za każdym razem żądane? Nie zawsze. Pożyczki i opony w oświadczenie istnieją proponowane poprzez duża liczba przedsiębiorstw. Przetestuj, na czym polegają i w jaki sposób gryzie uzyskać https://pozyczkiland.pl pożyczki .

  3. pożyczki says:

    Pożyczka oraz pożyczka w oświadczenie – w jaki sposób gryzie zdobyć? Bądź zaświadczenie o dochodach od czasu pracodawcy wydaje się być za każdym razem żądane? Nie zawsze. Pożyczki i opony w oświadczenie istnieją proponowane poprzez duża liczba przedsiębiorstw. Przetestuj, na czym polegają i w jaki sposób gryzie uzyskać https://pozyczkiland.pl pożyczki .

  4. Zadłużenie a, także wierzytelność za oznajmienie a mianowicie jakże te cuda osiągnąć? Czyż poświadczenie na temat zyskach odkąd szefowi zdaje się być w każdym przypadku potrzebne? Niepotrzebnie. Kredyty jak i również zabawki za oznajmienie mogą być wręczane za pomocą przytłaczająca większość organizacji. Zobacz, w jaki sposób polegają jak i również jakże te cuda pozyskać https://pozyczkiland.pl pożyczki pozabankowe .

Leave a Reply